Norite sutaupyti? Nemokėkite už nenaudingą namo plotą

Kovo mėnesio Investuok žurnalo skyrelio „NORIU NAMO“ straipsnyje yra svarstoma NAMO IŠPLANAVIMO tema. 
 
Jame „NewReal“ įmonių grupės vadovas ir Lapino namų koncepcijos autorius Juozas Lapienis aptaria tokius klausimus kaip:
– vieno ir dviejų aukštų namo skirtumai;
– kuris plotas iš tiesų yra naudingas ir reikalingas.
 
Visas straipsnio tekstas:
 
NORITE SUTAUPYTI? NEMOKĖKITE UŽ NENAUDINGĄ NAMO PLOTĄ
 
Įžengęs į vienus namus iš karto jauti, kad juose ankšta, o įžengęs į kitus – kad erdvu. Ir kaip nustembi sužinojęs, kad tas erdvesnis namas iš tikrųjų yra mažesnis už tą, kuriame buvo ankšta… Tad šį kartą ir pakalbėkime apie tai, koks turėtų būti namas, apie jo plotą ir efektyvų erdvių planavimą.
 
Nė vienas nenorime papildomai mokėti už neracionaliai naudojamus kvadratinius metus, tačiau baimindamiesi, kad name bus ankšta gyventi, pamirštame, jog svarbesnis yra ne jo bendras, ne formaliai „naudingas“ plotas, į kurį įskaičiuojami visi koridoriai, laiptų aikštelės ir užkaboriai, o iš tiesų naudingas plotas: holas arba tambūras, gyvenamoji erdvė, virtuvė, miegamieji, drabužinė, san. mazgai, sandėliukai ir (arba) racionalaus dydžio techninė patalpa.
 
VIENAUKŠTIS VS DVIAUKŠTIS
 
Pirmiausia nuspręskime – statysime arba pirksime vienaukštį ar dviaukštį gyvenamąjį namą. Neretai dviaukštį žmonės renkasi dėl to, kad nori daugiau erdvės už mažesnę kainą.
 
Taip, dviaukščio namo kvadratinis metras pigesnis, negu vienaukščio, nes mažesnis pamatų ir stogo plotas. Būtent pamatai ir stogas – bene brangiausios namo dalys ir kartu gali sudaryti apie 40 % jo kainos, tad rinkdamasis dviaukštį už tą pačią sumą gali pasistatyti arba nusipirkti, tarkim, ne 100, o 115 kv. m, arba ne 120, o 140 kv. m namą. Paradoksalu, bet dviaukščiame didesnio ploto name tikrai naudingos erdvės gali būti tiek pat ar net mažiau nei keliolika kvadratinių metrų mažesniame vienaukščiame, kurio erma įsprausti gyvenamosios erdvės kampe, tačiau racionaliai panaudoti erdvę po laiptais pavyks ne visada. O antrame aukšte būtinai reikės laiptų aikštelės, kuri gali užimti beveik tiek pat vietos kaip vidutinio dydžio kambarys. Jokios kitos funkcijos ji neatlieka, bet šis plotas jums kainuos. Laiptams ir atitvarams dvė panaudota racionaliai, nes dviaukščiame name tik formaliai „naudingo“ ploto – neišvengiamai daugiau.
 
LAIPTAMS REIKIA VIETOS
 
Pagrindinis vietos rijikas dviaukščiame name yra laiptai. Pirmame aukšte juos galima įsprausti gyvenamosios erdvės kampe, tačiau racionaliai panaudoti erdvę po laiptais pavyks ne visada. O antrame aukšte būtinai reikės laiptų aikštelės, kuri gali užimti beveik tiek pat vietos kaip vidutinio dydžio kambarys. Jokios kitos funkcijos neatlieka, bet šis plotas jums kainuos. Laiptams ir atitvarams įrengti taip pat reikės pinigų. Visa tai – papildomos išlaidos, kurių galima išvengti pasirinkus vienaukštį namą.
 
Be to, laiptai yra didesnės rizikos zona. Tikriausiai nerasime žmogaus, kuris kopdamas laiptais nėra nė karto slystelėjęs, o gal net nikstelėjęs koją, tad dar vienas argumentas vienaukščio namo naudai – jame nėra laiptų, todėl jis saugesnis. Tai ypač svarbu, jei šeimoje yra mažų vaikų (nereikės sukti galvos, kaip laiptus saugiai atitverti), arba jei kartu gyvena vyresnio amžiaus ar sunkiau vaikštantys žmonės, kuriems laiptai – papildomas diskomfortas.
 
VENKITE NEFUNKCIONALIŲ ERDVIŲ
 
Kaip manote, kam reikalingas ilgas koridorius, kuris būna daugelyje standartiškai suprojektuotų namų. Jei namas suplanuotas neracionaliai, jo būtinai reikia, nes kitaip nepateksite nei į kambarius, nei į virtuvę, nei į san. mazgą. Tačiau tai tik formaliai „naudingas“ plotas. Norint jo išvengti, reikia tinkamai išdėstyti visas namo patalpas. Tad rinkdamiesi namą atkreipkite dėmesį, ar jis suplanuotas racionaliai ir kiek jame yra tik formaliai „naudingo“ ploto, už kurį vis tiek teks sumokėti.
 
Jokių laiptų, kuo mažiau koridorių, kurie neprideda patogios ir tikrai naudingos erdvės, bet didina bendrą plotą ir namo kainą. Tačiau pasiekti bet kurią namo vietą turi būti patogu. Būtent tokiu principu vadovavomės kurdami bendro architektūros stiliaus „Lapino namų“ koncepciją. Pagal ją „Bičiulių terasose“ ar „Vilniaus kalvose“ statomų vienaukščių skirtingo dydžio namų bendras bruožas – maksimaliai naudingai panaudotas kiekvienas kvadratinis metras. Iš maždaug 43 kv. m bendros erdvės, kuri atlieka svetainės ir gyvenamojo kambario funkciją ir kurioje įrengta virtuvės zona, galima patogiai patekti į kitus kambarius, todėl palyginti nedideliame 102 kv. m name telpa du beveik 12 kv. m vaikų miegamieji, erdvus beveik 16 kv. m tėvų miegamasis, kuriame galima įrengti patogią drabužinę, du pakankamai erdvūs san. mazgai, sandėliukas-techninė patalpa ir holas. Jei palyginsite šį ir tradicinės koridorinės sistemos namą, paaiškės, kad pastarojo bendras plotas didesnis bent 10– 15 kv. m. Kitame, 120 kv. m, name bendroji zona su virtuve užima daugiau nei 47 kv. m, jame yra 3 miegamieji po maždaug 14 kv. m, du san. mazgai, iš kurių vienas – daugiau nei 7 kv. m, virtuvės sandėliukas ir techninė patalpa-sandėliukas, o prie tėvų miegamojo – maždaug 8 kv. m drabužinė su langu. Norint visa tai sutalpinti standartiniame name su koridoriumi ar dviaukščiame name, jis turėtų būti bent 15–20 kv. m didesnis.
 
Didesnių ir mažesnių vienaukščių racionaliai suprojektuotų namų yra ir daugiau, tad jei nenorite mokėti už tik formaliai „naudingą“ plotą, pasidomėkite, kas siūlo tokius projektus. Geriausia, kad juos jūsų pasirinktame kvartale statytų panašiu metu, nes taip išvengsite rizikos ilgus metus gyventi kaimyno statybų aikštelėje, apie kurią kalbėjome žurnale sausio mėn.
 
VIENAUKŠTIS – NEBŪTINAI BRANGESNIS
 
Taigi, nors kvadratinis metras vienaukščiame name brangesnis už kvadratinį metrą dviaukščiame, pasirinkus dviaukštį sutaupyti nepavyks, nes sumokėsite už papildomą, bet praktiškai nenaudingą plotą. Be to, tą plotą reikės šildyti, apšviesti, o kartais ir laiptus paremontuoti. Vadinasi, tokio namo eksploatacija bus brangesnė. Tas pats nutiks, jei pasirinksite neracionaliai suplanuotą vienaukštį.
Kita vertus, tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo brangiau, gali kainuoti tiek pat ar net pigiau, nes jei vienaukščio gyvenamojo namo erdvės funkcionalios, pakaks mažesnio ploto, o eksploatavimas bus gerokai pigesnis. Tad norėdami nemokėti už tik formaliai naudingą plotą pasidomėkite, koks įvairaus dydžio skirtingai suplanuotų namų plotas, ir apskaičiuokite, kiek juose kainuotų kv. metras tikrai naudingo ploto. Ko gero, tiek pat, kiek racionaliai ir protingai suplanuotame vienaukščiame name.
Share on facebook
Dalintis Facebook
Share on twitter
Dalintis Twitter
Share on linkedin
Dalintis LinkedIn

Parašykite mums

+370 655 38 881

Žalgirio g. 90, Vilnius

info@newreal.lt

2019 © Visos teisės saugomos

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.